Tërmeti shkatërrues në Turqi nuk ka kursyer as Shtëpitë e Zotit, xhamitë.

Xhamia historike Yeni Camii (Xhamia e Re), e vendosur në qendër të qytetit të Malatyas juglindore të Turqisë, u shkatërrua nga tërmeti i ditës së sotme, i cili la të vdekur më shumë se 1500 persona dhe ka plagosur mijëra të tjerë.

Xhamia, e cila u restaurua dhe u hap për adhurim vitin e kaluar, u prek nga tërmeti me magnitudë 7.7 që ndodhi në orën 4:17 të mëngjesit me orën lokale në Pazarcık të Kahramanmaraş.

  • foto galeri
  • foto galeri

E ndërtuar në vendin e Xhamisë HacıYusuf, Xhamia e Re u shkatërrua në tërmetin e 3 marsit 1894, të cilin Malatya e quajti “Tërmeti i Madh” dhe rindërtimi i saj vazhdoi me ndihmën e publikut dhe përfundoi me kontributet e Sulltan Abdülhamid II.

Në tërmetin e 14 marsit 1964 xhamia u dëmtua rëndë. Kishte çarje në kube dhe disa nga muret e saj dhe gurët e sipërm të konit ranë. Me punimet restauruese nga Drejtoria e Përgjithshme e Fondacioneve, xhamia u riparua dhe u vendosën minare të mëdha.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: