“Prokurori i Nju Jorkut po më ndjek për asgjë, nuk është krim, nuk është kundërvajtje, nuk është biznes”. Në tubimin e parë të fushatës së tij presidenciale, në aeroportin Waco në Teksas, Donald Trump sulmoi prokurorin Alvin Bragg në prag të mbledhjes së madhe të jurisë që mund të vendoste mbi aktakuzën e tij në rastin e yllit porno Stormy Daniel.

“Nuk më ka pëlqyer kurrë fytyra e kalit,” ofendoi ai, duke përdorur një nga epitetet që kishte përdorur tashmë kundër saj.

Trump sulmoi gjithashtu Ron DeSantis, i konsideruar si rivali i tij kryesor i mundshëm në zgjedhjet presidenciale, duke e akuzuar për mosmirënjohje pasi i ishte lutur për një miratim si guvernator i Floridës. Më pas ai minimizoi sukseset e tij, duke pretenduar se “Florida ka qenë një shtet i suksesshëm për dekada, shumë përpara se të vinte ky djalë”. “Ai dëshiron të shkurtojë Medicare (kujdesin shëndetësor për mbi 65 vjeç) dhe sigurimet shoqërore”, vazhdoi ai, duke përdorur pseudonimin që i vuri “Ron DeSanctimonious” (hipokrit).

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb