Ndihma prej dhjetëra miliardë euro e përcaktuar për Ukrianën, është bllokuar sot nga një senator amerikan.

Presidenti Joe Biden i kishte bërë thirrje Kongresit që të dërgonte projektligjin – 39.8 miliardë dollarë në ndihmë ekonomike, humanitare dhe sigurie – në tryezën e tij deri në fund të javës, por senatori Rand Paul bllokoi një votim të përshpejtuar të enjten në mbrëmje duke pretenduar se qeveria po dërgon para pa mbikëqyrje.

“Betimi im kur kam marrë detyrën është për Kushtetutën e SHBA, jo për ndonjë komb të huaj. Ne nuk mund ta shpëtojmë Ukrainën duke dënuar ekonominë amerikane,” tha Paul në Senat duke mbrojtur vendimin e tij.

Senatori nga Kentaki po bën thirrje për një dispozitë mbikëqyrëse në projekt-ligj për të mbikëqyrur se si do të shpenzohen paratë, një ndryshim që do të kërkonte vonesa të mëtejshme në miratimin e projektligjit.

Udhëheqësit e Kongresit e kanë qortuar kongresmenin për shkaktimin e vonesës, pasi projektligji aktual ka mjaft vota për të kaluar në Senat me rregull të rregullt, por kjo tani nuk do të ndodhë deri në javën e ardhshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb