Deputeti i PS-së Erion Braçe në  një postim të bërë në rrjetet sociale thotë se prodhimi i grurit për bujkun nuk duhet të jetë hall.

Braçe shprehet se një gjë e tillë ndodh për shkak se qeverisja aktuale nuk e ndihmon bujkun, ndërsa rendit edhe disa pika sesi mund të rritet prodhimi i grurit në vendin tonë.

Postimi i plotë:

PRODHIMI I GRURIT PER BUJKUN, NUK DUHET TE JETE HALL!

Çmimi mbase, sa kohe ja kemi lenë totalisht ne dore tregtareve.

UNE MENSOJ SE;

POLITIKA E MBESHTETJES PER PRODHIMIN E GRURIT, MUND TE BEHET ME E MIRE!

Ja si:

1- Siperfaqja-kriter baze per mbeshtetjen me para, NUK MJAFTON;

NE NA DUHET PRODHIMI-PER TE RENDIMENTI I LARTE, cilesia e grurit ne proteine te larte, lageshti dhe rreze;

Pra, DUHET TE MBESHTESIM RENDIMENTIN, JO THJESHT SIPERFAQEN!

2- Fatura per faren- kriter baze per te marre PARATE, NUK DUHET TE PERJASHTOJE; nje shumice e madhe bujqish perdorin faren e prodhuar vete pasi e trianojne, ate nuk kane fature per c’prodhojne vete, ndaj nuk ka pse perjashtohen nga mbeshtetja.

3- Prodhimi, GRURI duhet mbrojtur nga fatkeqesite natyrore; ndodhi kete vit ne Maliq qe bresheri te demtonte rende grurin, e humbem ate prodhim; atehere duhet te mbrojme prodhimin qe mbeshtesim.

4- TATIMI MBI VLEREN E SHTUAR e ben jo konkurues GRURIN E PRODHUAR NE VEND ne krahasim me ate te importit; pra, jo cilesia te cilen e kemi shume me te mire, por TVSH mbi grurin; ne import skema e Tvsh eshte 20 me 20, ne grumbullim e shitje te brendeshme eshte 0 me 20;

Ne keto kushte prodhimi, nuk ka te interesuar te HUMBE PARA ME GRURIN E VENDIT, ndaj duhet ndryshuar skema e TVSH.

Mendoj se keto kater elemente, E BEJNE ME EFEKTIVE MBESHTETJEN ME PARA TE PRODHIMIT TE GRURIT!

Ndaj duhet ta ndryshojme menyren e mbeshtetjes!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: