Presidenti i Bjellorusisë ka urdhëruar forcat e sigurisë të vendit të bllokojnë kufirin me Lituaninë, e cila kishte filluar të largonte emigrantët që përpiqeshin të kalonin nga Bjellorusia në fillim të kësaj jave.

Lituania, një anëtare e BE -së, është përballur me një rritje të emigrantëve kryesisht irakenë që përpiqen të hyjnë në vend në mënyrë të parregullt në muajt e fundit. Rritja po shfaqet si një burim tjetër tensioni midis Bjellorusisë dhe fqinjëve të saj evropianë në perëndim.

Ai thotë se rrjedha ka qenë një taktikë hakmarrëse nga Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko pasi BE -ja sanksionoi vendin e tij për devijimin e një avioni që fluturonte drejt Lituanisë për ta detyruar atë të ulej në kryeqytetin Bjellorusi Minsk për të arrestuar një disident në bord.

Të martën, Lituania tha se rezervonte të drejtën për të përdorur forcën për të ndaluar një imigrim të tillë të parregullt dhe largoi 180 persona që përpiqeshin të hynin në vend.

Lukashenko të enjten urdhëroi agjencitë e mbrojtjes dhe të sigurisë të “mbyllnin çdo metër të kufirit”, kështu që emigrantët e kthyer nga Lituania nuk mund të ktheheshin në Bjellorusi.

“Zoti na ruajt që ata të fillojnë të zbatojnë politikën e largimit të njerëzve që i ftuan atje përmes pikave zyrtare të kalimit kufitar,” tha Lukashenko gjatë një takimi me zyrtarët e mbrojtjes dhe sigurisë.

“Duke filluar nga sot, asnjë person i vetëm nuk duhet të shkelë në territorin e Bjellorusisë nga ana ngjitur, qoftë nga jugu apo nga perëndimi,” shtoi ai.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb