Shteti i Nju Jorkut, epiqendra e krizës së koronavirusit në Amerikë, vendosi këtë të mërkurë një tjetër rekord një-ditor të vdekjeve nga Covid-19.

Mjekët dhe infermierët kanë shprehur habi për faktin sesi ka mundësi që virusi vdekjeprurës përhapet me një shpejtësi kaq të madhe në këtë shtet të SHBA-ve.

Pikërisht të mërkurën, vetëm në shtetin e Nju Jorkut, numri i të infektuarve me koronavirus arriti në 150 mijë persona të infektuar.

Autoritetet madje thonë se numri i vdekjeve nga Covid–19 mund të jetë edhe më i madh, për shkak se në listë nuk përfshihen viktimat, që ndërruan jetë në banesë.

“Cdo numër është një fytyrë”, tha guvernatori i Nju Jorkut, Andreu Cuomo, që shtoi se ka urdhëruar që të ngrihen flamuj amerikanë në gjysmë shtizë në të gjithë shtetin nju-jorkez, në nderim të viktimave nga koronavirusi. “Ky virus sulmoi të prekurit dhe sulmoi të dobëtit, dhe është detyra jonë si shoqëri të mbrojë të dëmtuarit”, tha guvernatori.

  • foto galeri

Mjekët dhe infermierët shprehen se pacientët e moshuar dhe ata me probleme të theksuara shëndetësore nuk janë të vetmit që mund të kenë probleme serioze me Covid-19, por edhe të rinjtë e adoleshentët. Një infermiere në Spitalin e Mount Sinai Diana Torres thotë se pacientët fillimisht vijnë vetëm me disa simptoma dhe më pas vazhdojnë që të ndihen aspak mirë.

Të mërkurën, në të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë konfirmuar gati 430 mijë raste me koronavirus, kurse nga Covid-19 janë regjistruar 14 700 vdekje.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb