Katër civilë janë vrarë në sulmin raketor të Rusisë në qytetin Pervomaiskyi, i cili ndodhet në rajonin e Kharkiv.

Deklarata përkatëse u bë nga zëdhënësja e Administratës Ushtarake Rajonale të Kharkiv, Olena Shapoval.

“Katër civilë u vranë: një vajzë 15-vjeçare, dy burra dhe një grua,” tha Shapoval.

Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kryejnë punimet tona të çmontimit në vendngjarje.

Një kujtesë se, më 26 shtator 2022, trupat ruse nisën një sulm me raketa në një objekt të infrastrukturës civile në Pervomaiskyi të rajonit Kharkiv. Gjithashtu, infrastruktura kritike u dëmtua dhe u shkatërruan dy shtëpi të veçanta. Shërbimet e furnizimit me ujë janë ndërprerë në disa rrugë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb