Numri i të vdekurve nga shirat pesëjavor të musonit dhe përmbytjet e shpejta u rrit në të paktën 282 në Pakistan të enjten, thanë zyrtarët, ndërsa reshjet e fundit vazhduan të goditnin vendin e varfër.

Përmbytja ka fryrë lumenjtë, ka dëmtuar autostrada, ura dhe rreth 5,600 shtëpi që nga 14 qershori, tha në raportin e tij Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA).

Shirat gjithashtu përmbytën shumë zona në të gjithë Pakistanin, duke ndërprerë trafikun normal.

Shumë nga 282 personat që vdiqën në incidentet e lidhura me shiun ishin gra dhe fëmijë.

Shumica e dëmeve dhe viktimave u raportuan nga provinca jugperëndimore e Baluchistanit. Shirat shkaktuan gjithashtu viktima dhe dëme në veriperëndim në kufi me Afganistanin, provincën lindore Punjab dhe provincën jugore Sindh.

Çdo vit, shumë qytete në Pakistan luftojnë me përmbytjen vjetore të musoneve, duke tërhequr kritika për planifikimin e dobët të qeverisë. Sezoni zgjat nga korriku deri në shtator. Shirat janë thelbësorë për ujitjen e të korrave dhe rimbushjen e digave dhe rezervuarëve të tjerë të ujit në Pakistan.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb