Numri i vdekjeve nga ethet Lassa në Nigeri është rritur në 132 që nga fillimi i vitit mes masave të vazhdueshme nga qeveria për të reduktuar infeksionet në të gjithë vendin, ka thënë një zyrtar.

Ministri i Shtetit për Shëndetësinë, Olorunnimbe Mamora tha se vendi ka regjistruar deri më tani 691 raste të konfirmuara, nga gjithsej 3,746 raste të dyshuara në 23 nga 36 shtetet e Nigerisë.

Shkalla e vdekshmërisë së rasteve është rritur në 19.1 përqind, për shkak të rritjes së numrit të vdekjeve, tha Mamora.

Ethet Lassa është një sëmundje akute hemorragjike virale e shkaktuar nga virusi Lassa. Njerëzit zakonisht infektohen me virusin Lassa përmes ekspozimit ndaj ushqimit ose sendeve shtëpiake të kontaminuara me urinë ose feçe të minjve të infektuar Mastomys. Transmetimi nga njeriu te njeriu është i rrallë, por mund të ndodhë nëpërmjet kontaktit me lëngjet trupore të një personi të infektuar.

Në disa raste, ethet Lassa shfaqin simptoma të ngjashme me malarien, që nisin midis një dhe tre javësh pas ekspozimit ndaj virusit. Në raste të lehta, sëmundja shkakton ethe, lodhje, dobësi dhe dhimbje koke.

Qendra e Nigerisë për Kontrollin e Sëmundjeve (NCDC) tha në një deklaratë të mëparshme se grupmosha mbizotëruese e prekur deri më tani nga sëmundja varionte midis 21 dhe 30 vjeç.

Agjencia e kontrollit të sëmundjes tha se aktualisht po shpërndan ilaçe në shtetet dhe qendrat e trajtimit, si pjesë e masave për të kontrolluar përhapjen e sëmundjes.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb