Sipas një studimi të ri nga një studiues në Universitetin Brown ka zbuluar se numri i trupave amerikane që kryen vetëvrasje që nga viti 2001 është mbi 30 mijë dhe mund të jetë edhe më i lartë.

Studimi zbuloi se lufta globale e SHBA-së kundër terrorizmit, e përhapur pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001, ka çuar në 30.177 vetëvrasje të trupave amerikane gjatë kohës që ishin në shërbim ose pasi kanë kryer shërbimin.

Për krahasim, autori i studimit, Thomas Howard Suitt, tregon se që nga ajo kohë ka pasur vetëm 7.057 vdekje aktuale luftarake në ushtrinë amerikane.

Studimi theksoi se numri i vetëvrasjeve mund të jetë më i lartë pasi Administrata e Veteranëve, e cila ndjek vetëvrasjet midis radhëve të saj, nuk i ndjek të gjithë ata që shërbejnë si rezervistë ushtarakë dhe trupa të Gardës Kombëtare, të cilët shpesh shtypen në shërbim në raste urgjente, si gjatë trazirave të Kapitollit të SHBA-së në muajin janar.

Studimi po ashtu tha se derisa operacionet e luftës në Afganistan po përfundojnë, nivelet e vetëvrasjeve midis trupave në vitet e fundit janë rritur.

Vdekjet luftarake të SHBA-së kanë rënë “ndjeshëm” që nga viti 2007, por numri i vetëvrasjeve së trupave arriti kulmin në vitin 2012, ndërsa tre vitet e fundit kanë parë nivelet më të këqija të vetëvrasjeve të njëpasnjëshme midis trupave aktive që nga viti 2001.

Për sa i përket arsyes, Suitt thotë se nuk ka asnjë arsye që shkakton vetëvrasje, përkundrazi është “si të bashkosh një mister që mund ta identifikojmë vetëm përmes mendimit të parë”.

Por ai tregon për përdorimin në rritje të pajisjeve shpërthyese të improvizuara që kanë shkaktuar një numër të konsiderueshëm të lëndimeve traumatike të trurit.

Ai po ashtu thekson se përparimet mjekësore kanë lejuar anëtarët ushtarakë të kthehen në fushën e betejës, madje edhe me dëmtime të trurit që mund të çojnë në vetëvrasje.

Sipas studimit, nivelet e larta të vetëvrasjeve janë “shkaktuar nga faktorë të shumtë, disa të natyrshme për luftimin në një luftë dhe të tjerët unikë për strukturën e “luftës” së Amerikës kundër terrorizmit.

“Pjesërisht, ato janë për shkak të rreziqeve të përbashkëta për të luftuar çdo luftë, ekspozimi i lartë ndaj traumës, stresit, kulturës ushtarake dhe trajnimit, qasjes së vazhdueshme në armë dhe vështirësisë së ri-integrimit në jetën civile”, tha studimi.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb