Gjermania kritikoi ashpër Turqinë për arrestimin e një avokati të Ankarasë, i cili bëri hulumtime mbi azilkërkuesit, në emër të ambasadës gjermane.


Sipas një deklarate nga Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët (BAMF), avokati, i cili u arrestua në muajin shtator, besohet se kishte informacione të ndjeshme për azilkërkuesit në Gjermani.


“Tashmë hulumtimi supozohet të jetë në duart e zyrtarëve turq”, thuhet në deklaratë.


Kreu i BAMF, Hans-Eckhard Sommer, theksoi se arrestimi ishte një skandal i politikës së jashtme.

Zyra me qendër në Nuremberg dhe Ministria e Jashtme në Berlin, përdor ndihmën e avokatëve të tillë për të marrë informacion mbi arsyet e largimit të migrantëve nga vendi i origjinës dhe rrezikun e mundshëm me të cilin azilkërkuesit mund të përballen nëse kthehen.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb