Vijon përplasja në distancë mes dy demokratëve, Evi Kokalarit dhe Belind Këlliçit.

Ishte deputeti Këlliçi, i cili tha mbrëmjen e kaluar në emisionin “Frontline”, në News24, se Kokalari ka bërë akuza pa fakte dhe prova ndaj tij, ndërsa e sfidoi atë, teksa tha se “Nëse unë kam bërë këto shkelje, duhet të largohem nga politika. Nëse është e kundërta, personi duhet të marrë përgjegjësitë. Kam kërkuar 1 milion lekë të reja për të bërë disa ture për të rinjtë”.

I menjëhershëm ishte reagimi i Kokalarit, e cila shkruan në “Facebook” se “hipokrizia e Këlliçit kalon edhe atë të Lulzim Bashës. Ate $10,000 qe “do ta harxhoj” per te rinjte, ben mire ta fitoj njehere, pastaj te shesësh mend se ku do ta shpenzoj”.

Reagimi i Evi Kokalarit:

Pergjigje nje interviste te Kellicit te dhene sonte ne Frontline:

Hipokrizia e Belind Kellicit kalon ate te Lulzim Bashes. Ate $10,000 qe “do ta harxhoj” per te rinjte, ben mire ta fitoj njehere, pastaj te shesësh mend se ku do ta shpenzoj. Dhe me qe ra fjale, FRPD ka 6 vjet pa zgjedhje dhe ti je mbi te 35-ta. Boll e mbajte ate post peng.

Mjaft e krahasove padine tende me ate te Saljanit. Saljani u denoncua ne SPAK, ku duhet te investigohesh dhe ti. E vetmja arsye qe ti bere padi, ishte qe te justifikosh mos-pergjigjen tende. Ti nuk lobove per 10 te rinj me teper ne Keshill Kombetar, keshtu qe boll the “Amen”. Ti fute 10 te rinj (te gjithe shoket e tu me shume pak vota), dhe nxorre nga Keshilli 10 te tjere qe kishin fituar me MERITOKRACI.

PD ka gjykaten e saj, dhe ceshtja e manipulimit te listes, duhej te shkonte pikerisht atje. Padi civile apo penale ne Gjykatat e Shqiperise zgjasin 5-6 vjet, dhe ti pikerisht ate doje – te rrish sa me gjate ne gjykate qe te evitosh te verteten.

Kam plot per te thene per “hate-speech” e lincuar nga ty nepermjet portaleve gjobavenese dhe njerezve me ordiner qe mban shoqeria Shqiptare. Eshte hipokrizi e thelle kur flet se ka pasur shpifje kundrejt teje, por ben te verbrin ndaj bullizmit te pese javeve te fundit ndaj meje – lincuar nga ty vete.

Nejse – se shpejti, do jap variantin tim te plote te ngjarjeve dhe do ti bej faktet e manipulimit publik sepse te gjithe anetaret e PD kane te drejte te dine te verteten dhe s’kane pse presin 6 vjet per gjyqet e tua. Po ja – te kaloj dhe 7 Korriku, e merremi vesh.

E me qe ra fjala, vetem ne media te majta del, dhe flet per padine kundrejt meje. Ketyre te tjereve i kerkon te mos e diskutojne si teme se s’ke kellqe, dhe pse merr Lorencin per mbrojtje. Ah, qe mos harroj – se keni pare akoma fytyren e vertet te Kellicit. Ato qe po mundohet te me bej mua ne Amerike, do te shokoj cdo demokrat te ndershem. Se shpejti do dalin dhe keto….

Deklarata e Belind Këlliçit:

Zonja në fjalë ka bërë disa akuza personale, për të cilat i gjejnë të pabazauara, në asnjë fakt dhe provë. Zero lobim nga ana ime. Nëse do kisha lobuar për të pasur përfaqësi të të rinjve, s’do kisha bërë gabim. Nëse të rinjtë kanë lobuar për vete dhe ia kanë dalë, s’ka asnjë problem për mendimin tim. Ky është një problem që ka qenë më herët, jo kur u bë publik. Jam akuzuar për vepra nga më të rëndat. Meqë janë këto akuza të rënda, të vijë ti faktojë në gjyq, në të njëjtën gjykatë dhe në të njëjtin sistem. Hajde ta zgjidhim në gjykatë. Nëse unë kam bërë këto shkelje, duhet të largohem nga politika. Nëse është e kundërta, personi duhet të marrë përgjegjësitë. Kam kërkuar 1 milion lekë të reja për të bërë disa ture për të rinjtë.

Kokalari 1
Kokalari 1

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb