Të paktën 15,000 njerëz kanë vdekur në Evropë për shkak të motit të nxehtë në vitin 2022 deri më tani, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Tre muajt nga qershori deri në gusht ishin më të nxehtit në Evropë që nga fillimi i regjistrimeve, dhe temperaturat jashtëzakonisht të larta çuan në thatësirën më të keqe që ka dëshmuar kontinenti që nga Mesjeta.

“Bazuar në të dhënat e vendit të paraqitura deri më tani, vlerësohet se të paktën 15,000 njerëz vdiqën veçanërisht për shkak të nxehtësisë në vitin 2022”, tha në një deklaratë Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën Hans Kluge.

“Afro 4,000 vdekje në Spanjë, më shumë se 1,000 në Portugali, më shumë se 3,200 në Mbretërinë e Bashkuar dhe rreth 4,500 vdekje në Gjermani u raportuan nga autoritetet shëndetësore gjatë 3 muajve të verës”, shtoi ai.

“Ky vlerësim pritet të rritet pasi më shumë vende raportojnë për vdekje të tepërta për shkak të nxehtësisë,” tha ai, duke theksuar samitin e OKB-së për klimën në Egjipt dhe thirrjet e tij për veprim të shpejtë.

Periudha historike e thatësisë shkaktoi intensitet rekord të zjarreve dhe vendosi në presion të madh  rrjetin elektrik të kontinentit.

Valët e njëpasnjëshme të të nxehtit midis qershorit dhe korrikut, të cilat panë temperaturat mbi 40 gradë Celsius (104 gradë Fahrenheit) në Britani për herë të parë, panë rreth 24,000 vdekje të tepërta në Evropë.

“Stresi i nxehtësisë, kur trupi nuk mund të ftohet, është shkaku kryesor i vdekjeve të lidhura me motin në Rajonin Evropian”, tha OBSH.

Ai shtoi se temperaturat ekstreme mund të jenë një rrezik për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike të zemrës, problemet e frymëmarrjes dhe diabeti.

OBSH tha se rritja e valëve të të nxehtit dhe motit të tjerë ekstrem do të “çojnë në më shumë sëmundje dhe vdekje” në dekadat e ardhshme nëse nuk ndërmerren veprime “drastike”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb