Ndërsa numri i rasteve dhe vdekjeve të reja nga COVID-19 vazhdon të bjerë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se pandemia mbetet një emergjencë e shëndetit publik, duke këshilluar vendet që të përgatiten për të rritur me shpejtësi reagimin ndaj COVID-19.

“Për COVID-19, ka një lajm të mirë. Javën e kaluar, u regjistrua numri më i ulët i vdekjeve nga COVID-19 që nga ditët e para të pandemisë,” tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë shtypi.

Sipas OBSH-së, numri global i rasteve dhe vdekjeve të reja COVID-19 vazhdoi të bjerë gjatë javës 4-10 prill për të tretën javë radhazi, me mbi 7 milionë raste dhe mbi 22,000 vdekje të raportuara, një rënie prej 24 për qind dhe 18 për qind, respektivisht, krahasuar me javën e kaluar.

“Megjithatë, disa vende janë ende dëshmitare të rritjeve serioze të rasteve, gjë që po ushtron presion mbi spitalet. Dhe aftësia jonë për të monitoruar tendencat është në rrezik pasi testimi është ulur ndjeshëm,” tha Tedros.

Komiteti i Urgjencës i Rregulloreve Ndërkombëtare të Shëndetit për COVID-19 (2005) të OBSH-së lëshoi ​​ rekomandimet e tij nga takimi i tij i fundit, i cili mbështeti se pandemia COVID-19 vazhdon të përbëjë një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar (PHEIC).

Komiteti tha se vendet duhet të vazhdojnë të përdorin masat e shëndetit publik dhe social pasi vdekjet rrisin dhe rrezikojnë kapacitetin e sistemeve shëndetësore.

Ndërsa numri i rasteve të rënda ka rënë në mënyrë dramatike në shumë vende në Britani, Suedi dhe Shtetet e Bashkuara, ndër të tjera, programet e përhapura të testimit dhe mbikëqyrjes kundër COVID-19 janë anuluar gjerësisht atje. Kjo ka bërë që OBSH-ja t’u bëjë thirrje të gjitha vendeve që të renditin të paktën 5 përqind të mostrave të tyre COVID-19 në mënyrë që të mbajnë gjurmët e mutacioneve të koronavirusit.

Sipas Tedros, OBSH aktualisht po ndjek nga afër një numër nën-linjash të Omicron, duke përfshirë BA.2, BA.4 dhe BA.5, dhe një tjetër rekombinant i zbuluar, i përbërë nga BA.1 dhe BA.2.

Në një deklaratë të mëparshme, OBSH tha se shkencëtarët në Botsvana dhe Afrikën e Jugut kishin zbuluar forma të reja të variantit Omicron, të etiketuara si BA.4 dhe BA.5. Por për shkak të numrit të kufizuar të mostrave dhe renditjes, ende nuk është plotësisht e qartë nëse këto mund të jenë më të transmetueshme apo të rrezikshme.

“Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten është të vaksinoheni dhe të përmirësoheni kur rekomandohet. Vazhdoni të mbani maska, veçanërisht në hapësirat e brendshme të mbushura me njerëz. Dhe për ambientet e brendshme, mbani ajrin të freskët duke hapur dritaret, dyert dhe investoni në ajrim të mirë,”  këshilloi shefi i OBSH-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb