Bakteret që shkaktojnë infeksione të rrezikshme janë bërë shumë rezistente ndaj ilaçeve, sipas të dhënave nga një raport i vitit 2020 që mbulon 87 vende të publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Shqetësimi për këta patogjenë, të njohur si superbaktere, që janë rezistent ndaj barnave ekzistuese nuk është i ri.

Përdorimi i tepruar dhe/ose keqpërdorimi i zgjatur i trajtimeve ekzistuese, veçanërisht antibiotikëve, ka ndihmuar që mikrobet të bëhen rezistente ndaj shumë trajtimeve, ndërsa informacioni për trajtimet zëvendësuese që janë në zhvillim e sipër është i kufizuar.

Raporti i OBSH-së tregoi nivele të rezistencës më të lartë se 50% në bakteret që zakonisht shkaktojnë infeksione të gjakut kërcënuese për jetën në spitale, si Klebsiella pneumoniae dhe Acinetobacter spp.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: