Monkeypox është gati të marrë një emër të ri, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, pasi shkencëtarët kohët e fundit kritikuan emrin aktual si “diskriminues dhe stigmatizues”. Studiuesit thanë se është gjithashtu e pasaktë të emërtohen versionet e virusit sipas pjesëve të Afrikës.

OBSH po punon me ekspertë “për ndryshimin e emrit të virusit të lisë së majmunit”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë mbi shpërthimin të martën .

Tedros po thërret gjithashtu një takim urgjent javën e ardhshme për të diskutuar mbi virusin, për të cilin ai thotë se nuk po sillet ashtu siç është bërë në të kaluarën.

Një grup prej 29 biologësh dhe studiuesish të tjerë lëshuan një thirrje publike për një nomenklaturë të re rreth lisë së majmunëve javën e kaluar në faqen e internetit virological.org . Ata thanë se shpërthimi aktual ndërkombëtar “është zbuluar pa një lidhje të qartë me Afrikën”.

Pavarësisht “provave në rritje se skenari më i mundshëm është se transmetimi i fshehtë njerëzor ndër-kontinent ka vazhduar për më gjatë sesa mendohej më parë,” thanë shkencëtarët, një tregim publik vazhdon duke sugjeruar se shpërthimi aktual është i lidhur me Afrikën, Afrikën Perëndimore ose Nigerinë. Kjo bazohet në një stigmë ekzistuese, thanë ata.

“Manifestimi më i dukshëm i kësaj është përdorimi i fotove të pacientëve afrikanë për të përshkruar lezionet e lisë në mediat kryesore në veriun global,” thanë studiuesit.

Sa i përket asaj se si duhet të quhet virusi, shkencëtarët sugjerojnë të fillohet me hMPXV, për të treguar versionin njerëzor të virusit të lisë së majmunit. Në vend të vendndodhjeve gjeografike, thonë ata, duhet të përdoren shkronjat dhe numrat, bazuar në rendin e zbulimit. Në atë sistem, prejardhja pas shpërthimit aktual ndërkombëtar do të quhej B.1.

Lija e majmunëve është raportuar në 39 vende deri më tani në vitin 2022, dhe shumica e tyre kanë rastet e tyre të para të sëmundjes, sipas OBSH-së. Në të gjithë botën, thotë ai, ka rreth 3,100 raste të konfirmuara ose të dyshuara, duke përfshirë 72 vdekje.

“Përhapja globale e lisë së majmunëve është qartësisht e pazakontë dhe shqetësuese,” tha Tedros.

Duke elaboruar këtë ide më vonë në konferencë, Tedros tha, “virusi po sillet në mënyrë të pazakontë nga mënyra se si sillej në të kaluarën. Por jo vetëm kaq, por gjithashtu po prek gjithnjë e më shumë vende.”

Tedros tha se ai do të mbledhë Komitetin e Emergjencave të OBSH-së më 23 qershor “për të vlerësuar nëse ky shpërthim përfaqëson një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb