Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u kërkoi sot prodhuesve të vaksinave antiCOVID-19 të vendosnin gjysmën e dozave të tyre në dispozicion të pajisjes ndërkombëtare COVAX këtë vit.

Ndërsa vendet e pasura kanë marrë shumicën e vaksinave, COVAX, që siguron doza falas për vendet e pafavorizuara dhe dëshiron të sigurojë shpërndarje të drejtë midis atyre që mund t’i përballojnë ato, nuk po funksionon me kapacitet të plotë,  sidomos pasi India, ku COVAX furnizohet kryesisht, ka bllokuar eksportet e vaksinave të prodhuara nga Instituti i Serumit për të luftuar kundër epidemisë së rëndë e të furishme në territorin e saj.

“Që nga 4 qershori, COVAX ka shpërndarë më shumë se 80 milionë doza në 129 vende dhe territore, shumë më pak sesa pritej”, vuri në dukje OBSH.

Për këtë arsye, organizata shëndetësore e Kombeve të Bashkuara u bëri thirrje kompanive farmaceutike që të tregojnë solidaritet.

“Unë u bëj thirrje të gjithë prodhuesve që të angazhohen për përditësimin e hedhjes së 50% të vëllimeve të tyre në COVAX këtë vit”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së ,Tedros Adhanom Ghebreyesus tha në një konferencë për shtyp.

Përballë kësaj situate, OBSH-ja u ka kërkuar edhe një herë vendeve të pasura, që tashmë kanë vaksinuar një pjesë të popullsisë së tyre, të ndajnë vaksinat.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb