Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se Omicron është zbuluar në 38 vende, por nuk ka asnjë vdekje të raportuar deri më tani nga varianti i ri COVID-19.

Zëdhënësi i OBSH-së, Christian Lindmeier tha gjithashtu se është “e lavdërueshme” që prodhuesit e vaksinave COVID-19 po planifikojnë “mundësinë” e nevojës për të rregulluar produktet e tyre për t’u mbrojtur kundër variantit Omicron.

“Unë nuk kam marrë asnjë informacion se ka vdekur ndonjë person që ishte infektuar me omicron”, tha Christian Lindmeier, një zëdhënëse e organizatës me bazë në Gjenevë.

Maria Van Kerkhove, menaxhere teknike e OBSH-së për COVID-19, tha se Omicron ishte zbuluar në 38 vende dhe se varianti ishte përhapur në gjashtë rajone të OBSH-së.

Organizata vlerëson se do të duhen disa javë për të marrë një pamje më të saktë të efekteve të mundshme të Omicron. “Të dhënat paraprake tregojnë për transmetim më të gjerë, por kjo është gjithçka që dimë tani për tani”, shpjegoi Lindmeier.

Sipas statistikave të OKB-së, rreth 65 për qind e popullsisë së vendeve më të zhvilluara kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër COVID-19, krahasuar me vetëm 7 për qind në vendet më pak të zhvilluara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: