Përhapja e lisë së majmunëve “paraqet një rrezik real” për shëndetin publik, tha të mërkurën shefi evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Madhësia e këtij shpërthimi përbën një rrezik real; sa më gjatë të qarkullojë virusi, aq më shumë do të zgjerojë shtrirjen e tij dhe aq më e fortë do të bëhet baza e sëmundjes në vendet jo-endemike,” tha Dr. Hans Henri Kluge , drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, në një deklaratë.

Kluge tha se qeveritë, zyrtarët shëndetësorë dhe shoqëria e përgjithshme “duhet të veprojnë me urgjencë” në mënyrë që të kontrollojnë shpërthimin.

Kluge renditi tre hapa që mund të ngadalësojnë përhapjen e lisë së majmunëve, e cila ka infektuar të paktën 1600 njerëz në 39 vende këtë vit.

Vendet duhet të kryejnë kontaktin e tracin g, testimin dhe sekuencën për të identifikuar rastet e reja, tha Kluge.

Shoqëria mund të punojë për të ndaluar transmetimin nga njeriu te njeriu duke rritur ndërgjegjësimin për linë e majmunëve, tha ai. Ngjarjet masive nuk duhet të anulohen, por të përdoren si mundësi për të shkëmbyer informacione rreth virusit.

Kluge tha se vendet duhet të bashkëpunojnë për trajtimet, vaksinat dhe informacionin rreth virusit.

OBSH njoftoi se do të thërrasë një takim urgjent më 23 qershor për të vendosur nëse shpërthimi aktual përbën apo jo një emergjencë të shëndetit publik.

“Ne nuk duam të presim derisa situata të dalë jashtë kontrollit,” tha drejtori i OBSH-së Tedros Adhanom Gebreyesus.

Organizata po kërkon gjithashtu të ndryshojë emrin e virusit për shkak të shqetësimeve se mund të ushqejë racizëm dhe stigmë, shkruan Shawna Chen nga Axios .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb