Vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë vetëm 0,2 për qind të vaksinave kundër koronavirusit të ri (COVID-19), tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), duke treguar një “çekuilibër tronditës” në të gjithë botën të përkeqësuar nga marrëveshjet dypalëshe të farmacisë që po nxisin pabarazinë përmirësuese.

Në një uebinar që mbahet dy herë në javë për koronavirusin, Tedros Ghebreyesus tha se nga 220 vende dhe ekonomi në botë, 194 kanë filluar tani vaksinimin, ndërsa 26 ende nuk e kanë filluar.

Nga ata, 7 vende kanë marrë vaksina dhe mund të fillojnë dhe 5 vende të tjera duhet të marrin vaksinat e tyre në ditët në vijim, shtoi ai.

“Më shumë se 700 milionë doza vaksinash janë administruar globalisht, por mbi 87 për qind kanë shkuar në vendet me të ardhura të larta ose me të ardhura të mesme, ndërsa vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë vetëm 0,2 për qind”, tha Tedros.

Ai tha se shumica e vendeve nuk kanë as numrin e përafërt të vaksinave të mjaftueshme për të vaksinuar të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor ose të gjitha grupet në rrezik, duke mos llogaritur pjesën tjetër të popullatës.

“Mbetet një çekuilibër tronditës në shpërndarjen globale të vaksinave,” tha kreu i OBSH-së.

“Pandemia u menaxhua në drejtim të gabuar”

Paralajmërimi i Tedrosit erdhi teksa Maria Van Kerkhove, udhëheqësja teknike e OBSH-së për COVID-19, tha në të njëjtin uebinar se trajektorja e pandemisë në të gjithë botën po shkon në drejtim të gabuar, me rritje prej gjashtë javësh në rastet e reja dhe numrin e vdekjeve.

Të gjitha masat shëndetësore, siç është mbajtja e maskave, larja e duarve, distancimi fizik dhe të tjera, janë të nevojshme pasi numri i rasteve me COVID-19 tejkalon 134 milionë dhe numri i vdekjeve tejkaloi 2,9 milionë në të gjithë botën.

Vendet që ende presin të marrin vaksinat

Janë 14 vende që nuk kanë filluar ende vaksinimin për arsye të ndryshme, tha shefi i OBSH-së.

“Disa nuk kanë kërkuar vaksina përmes COVAX, disa nuk janë ende gati dhe disa planifikojnë të fillojnë në javët dhe muajt e ardhshëm”, tha Tedros, duke iu referuar programit që OBSH ka zhvilluar përmes partnerëve për të shpërndarë vaksinat në vendet në nevojë në mënyrë të barabartë.

COVAX tani ka shpërndarë më shumë se 38 milionë doza vaksinash në më shumë se 100 vende dhe ekonomi në 6 javët e fundit, tha OBSH.

Mesatarisht, në vendet me të ardhura të larta, pothuajse një e katërta e njerëzve kanë marrë një vaksinë, por në vendet me të ardhura të ulëta, është një në më shumë se 500, tha agjencia.

Ishte parashikuar që COVAX të shpërndante gati 100 milionë doza deri në fund të marsit, por për shkak të një reduktimi të dukshëm të furnizimit, vetëm rreth 38 milionë doza janë dorëzuar, por shpresat janë të mëdha për t’u kompensuar shifrat në prill dhe maj, u tha në konferencë.

“COVAX funksionon. Është një mekanizëm i fuqishëm që mund të shpërndajë vaksinat më shpejt dhe më me efikasitet se çdo mekanizëm tjetër”, tha Tedros.

“Ne e kuptojmë se disa vende dhe kompani planifikojnë të bëjnë donacionet e tyre dypalëshe të vaksinave, duke anashkaluar COVAX-in për arsyet e tyre politike ose komerciale”, tha shefi i OBSH-së.

“Këto rregullime dypalëshe rrezikojnë të ndezin flakët e pabarazisë së vaksinave. Kjo është një kohë për partneritet, jo për patronazh”, shtoi ai.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb