Covid ka prekur rëndë stafin e kujdesit shëndetësor dhe mund të ketë vrarë 80,000 deri në 180,000, tha Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

Punonjësit e kujdesit shëndetësor duhet të kenë përparësi për vaksinat, tha kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, dhe ai kritikoi padrejtësinë në shpërndarjen e vaksinave.

Vdekjet ndodhën midis janarit 2020 dhe majit të këtij viti.

Vlerësohet se ka rreth 135 milionë punonjës të kujdesit shëndetësor në mbarë botën.

“Të dhënat nga 119 vende sugjerojnë se mesatarisht, dy në pesë punonjës të kujdesit shëndetësor globalisht janë plotësisht të vaksinuar,” tha Dr Tedros.

“Por sigurisht, kjo mesatare maskon dallime të mëdha midis rajoneve dhe grupimeve ekonomike.”

Më pak se një në 10 punonjës të kujdesit shëndetësor ishin të vaksinuar plotësisht në Afrikë, tha ai, krahasuar me tetë në 10 në vendet me të ardhura të larta.

Një dështim për të siguruar vendet më të varfra me vaksina të mjaftueshme u theksua më herët nga Dr Bruce Aylward, një udhëheqës i lartë në OBSH, i cili tha se kjo do të thoshte se kriza Covid “mund të zvarritet lehtësisht thellë në 2022”.

Më pak se 5% e popullsisë së Afrikës janë vaksinuar, krahasuar me 40% në shumicën e kontinenteve të tjera.

Pjesa dërrmuese e vaksinave Covid në përgjithësi janë përdorur në vendet me të ardhura të larta dhe me të ardhura të mesme. Afrika përbën vetëm 2.6% të dozave të administruara globalisht.

Ideja origjinale pas Covax, programi global i mbështetur nga OKB për shpërndarjen e vaksinave në mënyrë të drejtë, ishte që të gjitha vendet do të ishin në gjendje të blinin vaksina nga grupi i tij, duke përfshirë edhe ata të pasurit, shkruan korrespondentja e BBC Global Affairs Naomi Grimley.

Por shumica e vendeve të G7 vendosën të frenohen pasi filluan të bënin marrëveshjet e tyre me kompanitë farmaceutike.

Dr Aylward u bëri thirrje vendeve të pasura që të heqin dorë për vaksinat, në mënyrë që kompanitë farmaceutike të mund t’u japin përparësi vendeve me të ardhura më të ulëta.

Ai tha se vendet e pasura duhet të “marrëshin” vendin ku ishin me angazhimet e tyre të donacioneve të bëra në samite të tilla si takimi i G7 në St Ives këtë verë.

“Mund t’ju them se nuk jemi në rrugën e duhur,” tha ai. “Ne me të vërtetë duhet ta përshpejtojmë ose e dini çfarë? Kjo pandemi do të vazhdojë për një vit më shumë se sa duhet.”

Vaksina e Popullit, një aleancë bamirësie ka nxjerrë shifra të reja që sugjerojnë se vetëm një në shtatë doza të premtuara nga kompanitë farmaceutike dhe vendet e pasura po arrijnë në destinacionet e tyre në vendet më të varfra.

Aleanca, e cila përfshin Oxfam dhe UNAids, kritikoi gjithashtu Kanadanë dhe Mbretërinë e Bashkuar për blerjen e vaksinave për popullatat e tyre përmes Covax.

Shifrat zyrtare tregojnë se në fillim të këtij viti, Mbretëria e Bashkuar mori 539,370 doza Pfizer nga Covax ndërsa Kanadaja mori pak më pak se një milion doza AstraZeneca.

Këshilltari Global i Shëndetit i Oxfam, Rohit Malpani, pranoi se Kanadaja dhe Britania e Madhe kishin të drejtë teknikisht të merrnin vaksina nëpërmjet kësaj rruge pasi kishin paguar në mekanizmin Covax, por ai tha se ishte ende “moralisht e pambrojtur” duke pasur parasysh se të dyja kishin marrë miliona doza përmes marrëveshjes së tyre bilaterale.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar vuri në dukje se ishte një nga vendet që kishte “filluar” Covax vitin e kaluar me një donacion prej 548 milionë £.

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ka dorëzuar më shumë se 10 milionë vaksina në vendet në nevojë, dhe ka premtuar një total prej 100 milionë.

Ministrja e Zhvillimit Ndërkombëtar të Kanadasë, Karina Gould, tha: “Sapo u bë e qartë se furnizimi që kishim siguruar përmes marrëveshjeve tona dypalëshe do të ishte i mjaftueshëm për popullsinë kanadeze, ne i përqendruam dozat që kishim blerë nga Covax përsëri në Covax, kështu që ato mund të rishpërndahen në vendet në zhvillim.”

Covax fillimisht synonte të dorëzonte dy miliardë doza vaksinash deri në fund të këtij viti, por deri më tani ka dërguar 371 milionë doza.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb