Përmbytjet shkatërruese që kanë goditur Sudanin e Jugut, pas një periudhe thatësire, mund të shkaktojë një uri në disa rajone të vendit në muajt e ardhshëm, paralajmëroi sot Programi Ushqimor Botëror (PAM).


“Rreth një milionë persona janë prekur nga efektet e përmbytjeve që kanë prekur qytete të tëra duke rënduar situatën humanitare, tashmë katastrofike pas gjashtë viteve të një lufte civile”, sipas agjencisë së OKB-së.


“Rreth 5,5 milionë sudano-jugor mund të vuajnë nga uria në fillim të vitit 2020, një periudhë kur popullsia fillon të përfitojë të korrat e muajve të mëparshëm”, sipas Programit Ushqimor Botëror të Kombeve të Bashkuara.


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb