Kombet e Bashkuara njoftuan se më shumë se 64,000 njerëz janë zhvendosur për shkak të përshkallëzimit të luftimeve në Guvernatën Ma’rib, Jemeni qendror, që nga fillimi i këtij viti.

Kështu thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

“Armiqësitë e përtërira që nga fillimi i shtatorit kanë prekur ndjeshëm civilët në Marib dhe zonat përreth, duke shkaktuar zhvendosje masive”, thuhet në deklaratë.

Më shumë se 64,450 njerëz (10,742 familje) u zhvendosën në Ma’rib midis janarit dhe nëntorit të këtij viti për shkak të armiqësive, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.”

“Nga këta, më shumë se dy të tretat, ose 45,450 njerëz (7,553 familje), janë zhvendosur vetëm që nga shtatori,” thuhet në deklaratë.

Njerëzit e zhvendosur brenda vendit që kanë kërkuar siguri në qytetin e Ma’rib dhe zonat përreth janë ndër më të cenuarit.

Kjo ndodh pasi ata tashmë janë zhvendosur dy ose tre herë me shumë, pasi kanë pak ose aspak akses në shërbimet bazë, duke përfshirë ujin, kanalizimet dhe kanalizimet.”

Zhvendosja e re përkeqëson nevojat ekzistuese humanitare, duke rritur në mënyrë dramatike nevojën për strehim.

Që nga shkurti i kaluar, Houthi-t kanë intensifikuar sulmet e tyre në Marib për ta kontrolluar atë, pasi është bastioni më i rëndësishëm i qeverisë dhe selia e Ministrisë së Mbrojtjes.

Përveç gëzimit të pasurisë së naftës dhe gazit dhe stacionit të karburantit Marib,  para luftës furnizonte shumicën e provincave me rrymë elektrike.

Për gati 7 vjet, Jemeni ka qenë dëshmitar i një lufte të vazhdueshme midis forcave besnike ndaj qeverisë të mbështetur nga një koalicion ushtarak arab i udhëhequr nga Arabia Saudite fqinje.

Si dhe Houthi-t e mbështetur nga Irani, kanë kontrolluar disa qeveri, duke përfshirë kryeqytetin, Sanaa, që nga shtatori 2014.

Kombet e Bashkuara thonë se deri në fund të vitit 2021, lufta në Jemen do të ketë vrarë 377,000 njerëz drejtpërdrejt dhe indirekt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb