Bjellorusia është e përgatitur të lejojë dërgimin e grurit ukrainas në të gjithë territorin e saj, në mënyrë që produktet të mund të eksportohen më tej nga portet lituaneze, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres .

Guterres e lëshoi ​​deklaratën pas një takimi me zëvendësministrin e jashtëm bjellorus Yury Ambrazevich.

Ndërsa u njoftua marrëveshja, Ambrazevich përsëriti një kërkesë që vendi i tij të lejohej të eksportonte pleh, i cili aktualisht është subjekt i sanksioneve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb