Dhjetra civilë u vranë në sulmet e grupeve të armatosura në Republikën Demokratike të Kongos (DRC) gjatë fundjavës, tha një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara.

Sipas raporteve paraprake, grupi i armatosur CODECO vrau të paktën 20 civilë në provincën Ituri të DRC dhe dogji disa shtëpi, tha Stephane Dujarric, zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

Ai shtoi se grupi i armatosur thuhet se ka dëmtuar gjithashtu infrastrukturën mjekësore në një varg sulmesh kundër fshatrave në territorin e Djugut.

Në të njëjtën kohë, një grup tjetër i armatosur, ADF, sulmoi dy fshatra në territorin e Irumu, gjë që rezultoi në të paktën 12 civilë të vrarë, u tha Dujarric gazetarëve në selinë e OKB-së në Nju Jork.

Duke cituar raportet nga MONUSCO, misioni paqeruajtës i OKB-së në DRC, Dujarric tha gjithashtu se luftimet vazhduan midis ushtrisë kongoleze dhe grupit rebel M23, duke përfshirë rreth aksit Sake-Kitchanga dhe brenda Parkut Kombëtar Virunga në provincën Kivu Veriore.

Të premten e kaluar, M23 thuhet se mori kontrollin e Bukombo, 13 km në verilindje të Kitchangës, duke shkaktuar zhvendosjen e popullsisë drejt Goma, kryeqyteti i provincës Kivu Veriore.

Misioni paqeruajtës i OKB-së vazhdoi angazhimin e tij në Goma me komunitete të ndryshme dhe udhëheqës lokalë për të diskutuar situatën e sigurisë dhe humanitare në provincë, si dhe ndjenjat anti-MONUSCO, gjë që ka penguar aksesin në komunitetet që kanë nevojë për ndihmë të menjëhershme, veçanërisht në zonat përreth tha, tha Dujarric.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb