“Ne kemi nevojë urgjente për fonde shtesë për të ndihmuar më shumë se 5 milionë njerëz të prekur nga tërmetet në Turqi”, tha në një konferencë për shtyp Farhan Haq, zëvendës zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB- së .

“Në Turqi, ne dhe partnerët tanë vazhdojmë të mbështesim reagimin e udhëhequr nga qeveria ndaj tërmeteve të muajit të kaluar. Deri më sot, agjencitë e OKB-së dhe partnerët tanë humanitarë kanë ndihmuar rreth 535,000 njerëz me mbështetje strehimore. Organizata Ndërkombëtare për Migracionin vlerëson se 3 milionë njerëz u zhvendosën nga tërmetet në Turqi.

Rreth 1.7 milionë njerëz jetojnë në vendbanime informale, disa prej të cilave u mungojnë shërbimet e duhura të ujit dhe kanalizimeve. Përafërsisht 1.4 milionë njerëz kanë marrë mbështetje për ujë, kanalizim dhe higjienë dhe rreth 47,000 njerëzve u janë ofruar shërbime shëndetësore. Ka më shumë se 345 organizata në terren që shpërndajnë ushqime të nxehta për rreth 1.25 milionë njerëz çdo ditë. Ne kemi nevojë urgjente për fonde shtesë për të ndihmuar më shumë se 5 milionë njerëz të prekur nga tërmetet në Turqi,” tha Farhan Haq.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb