Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka lëshuar deklaratën e tij të parë që kur ushtria shpërndau qeverinë tranzitore të ndarjes së pushtetit të vendit, duke shprehur “shqetësim serioz” por duke mos shpallur një dënim më të ashpër të grushtit të shtetit.

Në një deklaratë për shtyp të miratuar nga të 15 anëtarët e këshillit të enjten, organi më i fuqishëm i OKB-së shprehu “solidaritet” me popullin sudanez dhe “u bëri thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtjen maksimale, të përmbahen nga përdorimi i dhunës dhe theksoi rëndësinë e plotë të respektimit të të drejtave të njeriut, duke përfshirë të drejtën për tubim paqësor dhe lirinë e shprehjes”.

Ai gjithashtu kërkoi lirimin e menjëhershëm të të gjithë të arrestuarve dhe pohoi gatishmërinë e tij “për të mbështetur përpjekjet për të realizuar tranzicionin demokratik të Sudanit” dhe aspiratat e popujve “për një të ardhme gjithëpërfshirëse, paqësore, të qëndrueshme, demokratike dhe të begatë”.

Teksti i hartuar nga Britania ishte produkt i ditëve të bisedimeve të mundimshme midis anëtarëve të këshillit që kishin filluar me një seancë urgjente të martën. Ai kaloi nëpër disa rishikime, thanë diplomatët, kryesisht për të adresuar kundërshtimet nga Rusia, e cila nuk donte të “dënonte” marrjen e kontrollit ushtarak siç u propozua fillimisht.

Me insistimin e Kinës, teksti vëren në mënyrë eksplicite se kryeministri i rrëzuar sudanez Abdullah Hamdok ishte kthyer në shtëpi të martën në mbrëmje pasi ishte arrestuar. OKB-ja ka pohuar se atij i është mohuar liria e lëvizjes.

Ushtria mori pushtetin në vendin e Afrikës Lindore të hënën pas një periudhe krize politike intensive, duke përfshirë demonstratat në rrugë që kërkonin që ushtria t’i jepte fund përfshirjes së saj në qeveri.

Gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, i cili më parë drejtoi një qeveri kalimtare së bashku me Hamdok, njoftoi të hënën se qeveria civile ishte shpërbërë dhe shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Diplomatët e huaj takuan Hamdokun të mërkurën vonë në rezidencën e tij dhe raportuan se ai ishte në gjendje të mirë shëndetësore.

Duke raportuar nga selia e OKB-së në Nju Jork, Kristen Saloomey tha se dokumenti i lëshuar nga Këshilli i Sigurimit ishte një deklaratë shtypi dhe nuk kishte të njëjtën peshë si një rezolutë, të cilat janë të nevojshme që Këshilli i Sigurimit të nxjerrë sanksione ose të fillojë një paqe.

Ndërsa tregoi se Këshilli i Sigurimit është i shqetësuar për situatën, “nuk shkoi aq larg sa disa anëtarë të këshillit donin” në dënimin e marrjes së kontrollit ushtarak, tha Saloomey.

Në fillim të kësaj jave, shefi i OKB-së Antonio Guterres kishte vënë në dukje ndarjet e forta gjeopolitike brenda Këshillit të Sigurimit duke shkaktuar “vështirësi në marrjen e masave të forta”.

“Apeli im është që – veçanërisht fuqitë e mëdha – të bashkohen për unitetin e Këshillit të Sigurimit në mënyrë që të sigurohet se ka një parandalim efektiv në lidhje me këtë epidemi grusht shteti”, tha Guterres të martën. “Ne kemi parë që parandalimi efektiv sot nuk është në vend.”

Presioni ndërkombëtar kundër grushtit të shtetit ka qenë në rritje. Presidenti i SHBA Joe Biden të enjten u kërkoi gjithashtu udhëheqësve ushtarakë të Sudanit që të lirojnë menjëherë të gjithë të arrestuarit dhe të rivendosin institucionet e lidhura me qeverinë kalimtare.

“Ngjarjet e ditëve të fundit janë një pengesë e rëndë, por Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Sudanit dhe luftën e tyre jo të dhunshme për të çuar përpara qëllimet e revolucionit të Sudanit”, tha Biden në një deklaratë.

“Liria, barazia, qeverisja nën sundimin e ligjit dhe respektimi i të drejtave të njeriut duhet të jenë themeli për sigurinë dhe prosperitetin e ardhshëm në Sudan, ashtu siç janë në mbarë botën.”

Disa ambasada perëndimore në Khartoum kanë thënë se do të vazhdojnë të njohin kryeministrin e rrëzuar Hamdok dhe kabinetin e tij si “udhëheqësit kushtetues të qeverisë kalimtare” të Sudanit.

Të mërkurën, ushtria në pushtet e Sudanit njoftoi se do të shkarkonte gjashtë ambasadorë , duke përfshirë ambasadorët e Sudanit në Shtetet e Bashkuara, Bashkimin Evropian, Kinën, Katarin, Francën dhe kreun e misionit të vendit në qytetin zviceran të Gjenevës, me sa duket për shkak të refuzimit të ushtrisë nga ana e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb