Më shumë se 1,200 fëmijë kanë vdekur nga fruthi dhe kequshqyerja e dyshuar në kampet e refugjatëve në Sudan, ndërsa mijëra të tjerë, përfshirë të porsalindurit, janë në rrezik të vdekjes para fundit të vitit, thanë agjencitë e Kombeve të Bashkuara (OKB).

Më shumë se pesë muaj pas një konflikti midis ushtrisë sudane dhe grupit paraushtarak, Forcat e Mbështetjes së Shpejtë, sektori i kujdesit shëndetësor të vendit është në gjunjë për shkak të sulmeve të drejtpërdrejta nga palët ndërluftuese si dhe mungesës së personelit dhe ilaçeve, thanë ata.

Dr. Allen Maina, shefi i shëndetit publik në agjencinë e OKB-së për refugjatët (UNHCR), tha në një konferencë të OKB-së në Gjenevë se që nga maji më shumë se 1,200 fëmijë nga Etiopia dhe Sudani i Jugut nën moshën pesë vjeç kishin vdekur në nëntë kampe në shtetin e Nilit të Bardhë, shtëpia e një prej popullsive më të mëdha të refugjatëve të Sudanit.

“Fatkeqësisht kemi frikë se numrat do të vazhdojnë të rriten për shkak të burimeve të tendosura,” shtoi ai, duke shtuar se partnerët po luftonin për të vaksinuar refugjatët, duke nxitur rrezikun e epidemive.

Më vete, rreth 3,100 raste të dyshuara të fruthit dhe 500 raste të kolerës janë raportuar në të gjithë vendin në të njëjtën periudhë, së bashku me shpërthimet e dengës dhe malaries, shtoi ai.

Një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha në të njëjtën konferencë se ka pasur 56 sulme të verifikuara deri më tani në kujdesin shëndetësor në Sudan që nga fillimi i luftës dhe rreth 70% deri në 80% e spitaleve në shtetet konfliktuale tani janë jashtë shërbimit.

Agjencia e OKB-së për fëmijë (UNICEF) tha se ishte e shqetësuar se “shumë mijëra të porsalindur” nga 333,000 foshnjat që dihet se do të lindin para fundit të vitit do të vdisnin.

“Ata dhe nënat e tyre kanë nevojë për kujdes të kualifikuar gjatë lindjes. Megjithatë, në një vend ku miliona njerëz janë ose të bllokuar në zona lufte ose të zhvendosur, dhe ku ka mungesa të mëdha të furnizimeve mjekësore, një kujdes i tillë po bëhet më pak i mundshëm çdo ditë,” tha zëdhënësi i UNICEF-it, James Elder në një konferencë.

Çdo muaj, rreth 55,000 fëmijë kërkojnë trajtim për formën më të keqe të kequshqyerjes në Sudan, por më pak se një në 50 qendra ushqimore janë funksionale në kryeqytetin Khartoum dhe një në 10 në West Darfur, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb