Shefi i lartë i ndihmës i Kombeve të Bashkuara paralajmëroi për një krizë humanitare në Somalinë e goditur nga thatësira, duke thënë se vendi ishte në prag të urisë për herë të dytë që nga viti 2011.

Martin Griffiths, nënsekretari i përgjithshëm për Çështjet Humanitare dhe Koordinatori i Ndihmës Emergjente, tha në një konferencë shtypi në Mogadishu, kryeqyteti i Somalisë, se thatësira e madhe që po shkatërron vendin ka të ngjarë të shtyjë pjesë të vendit në zi buke deri në fund të vitit 2022. .

“Uria është në derë dhe sot ne po marrim një paralajmërim përfundimtar. Unë jam tronditur deri në thelb këto ditët e fundit nga niveli i dhimbjes dhe vuajtjes që shohim kaq shumë somalezë që po durojnë,” tha Griffiths gjatë vizitës së tij njëditore në Somali.

Raporti i Analizës së Sigurisë Ushqimore dhe Ushqyerjes së Somalisë, tregon indikacione konkrete se zia e bukës do të ndodhë në dy zona në rajonin e Gjirit (qarqet Baidoa dhe Burhakaba) në Somalinë jug-qendrore midis tetorit dhe dhjetorit.

Sipas raportit, me pesë sezone radhazi me reshje të dobëta, kapacitete të rraskapitura përballuese të komuniteteve të prekura, varfërim të mjeteve të jetesës dhe faktorë të tjerë përkeqësues, ndihma humanitare do të kërkohet për të adresuar nivele të larta nevojash përtej dhjetorit 2022.

“E përsëris: Ky është një paralajmërim përfundimtar për të gjithë ne. Situata dhe tendencat ngjajnë me ato që u panë në 2010-2011, në atë krizë. Veç se tani janë më keq,” tha Griffiths.

Ai tha se dështimi i paprecedentë i katër sezoneve radhazi me shi, dekada konflikti, zhvendosje masive dhe çështje të rënda ekonomike po shtyjnë shumë njerëz në prag të urisë.

“Dhe këto kushte ka të ngjarë të zgjasin të paktën deri në mars 2023,” tha ai, duke theksuar se Baidoa është epiqendra e krizës humanitare në Somali.

“Nuk është i vetmi vend me nevoja, por është një prej tyre. Në kampet për personat e zhvendosur, ne pamë uri ekstreme. Në spitalin në Baidoa, patëm privilegjin e palakmueshëm të shihnim fëmijë aq të kequshqyer sa mezi flisnin. ”, tha shefi i ndihmave të OKB-së.

OKB-ja tha se rajoni i Gjirit ishte gjithashtu epiqendra e krizës humanitare në vitin 2017, kur thatësira e madhe çoi në popullatat agropastorale dhe të zhvendosura që përballeshin me rrezikun e urisë, i cili u shmang vetëm për shkak të ndihmës humanitare në kohë, të fuqishme dhe të qëndrueshme.

Griffiths tha se 1.5 milionë fëmijë në të gjithë Somali do të përballen me kequshqyerje akute deri në tetor nëse kursi aktual mbetet. “Thatësira, më e keqja në katër dekada, parashikohet të vazhdojë. Kjo është, me fjalët e përdorura shpesh, dhe jo më e vërtetë se këtu, një katastrofë humanitare. Ne e dimë se nevojat do të rriten,” tha ai.

2022090640642e4e60774d418e8336295893c1c3 Cb137221 9e1f 4ee4 85f9 E05144de0b22

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb