Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha se më shumë se 16,800 raste të kolerës dhe 212 vdekje janë raportuar në Etiopi që nga mesi i korrikut.

OCHA, në përditësimin e saj të fundit të situatës, tha se shpërthimi i vazhdueshëm i kolerës prek Amhara, Oromia, Sidama, rajonet e Kombeve Jugore, Kombeve dhe Popujve (SNNP) dhe rajonet somaleze të Etiopisë, me raportet e fundit të rasteve të kolerës nga Afar, Benishangul. Gumz dhe Dire Dawa.

Ai tha se rajoni i Amhara-s mbetet shqetësimi më i lartë, me raporte për më shumë se 2,700 raste mes pasigurisë dhe armiqësive që ndikojnë në përpjekjet për të trajtuar rastet dhe për të menaxhuar shpërthimin.

Një fushatë e fundit e vaksinimit oral, e cila fillimisht synon 2.06 milionë njerëz, u përfundua në rrethet prioritare të rajoneve Oromia, Sidama dhe SNNP, tha OCHA.

Ai shprehu gjithashtu shqetësim për sfidat e tjera të kujdesit shëndetësor në Etiopi, duke përfshirë fruthin dhe malarinë.

Që nga fillimi i gushtit, sipas shifrave të OCHA, më shumë se 23,000 raste të fruthit dhe 228 vdekje të lidhura u raportuan në 33 rrethe në të gjithë vendin e Afrikës Lindore.

Ai tha se më shumë se 1.7 milionë raste malarie, përfshirë 200 vdekje, u raportuan nga 1,035 rrethe që nga fundi i korrikut.

OCHA paralajmëroi se ndërsa sezoni kryesor i shirave të Etiopisë vazhdon, shpërthimi i sëmundjeve të shkaktuara nga uji dhe mungesa e kapaciteteve të reagimit janë një shqetësim serioz për shëndetin publik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: