Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) tha të mërkurën se më shumë se 300 emigrantë të paligjshëm janë shpëtuar dhe janë kthyer në Libi.

Një total prej “307 personash u kthyen në Tripoli mbrëmë, në dy operacione të ndryshme të ndërmarra nga forcat detare libiane,” shkroi UNHCR në Twitter.

“Midis tyre ishin 22 femra dhe 11 fëmijë. UNHCR dhe partneri IRC (Komiteti Ndërkombëtar i Shpëtimit) morën pjesë në të dyja zbarkimet dhe ofruan ndihmë mjekësore dhe sende ndihme për të mbijetuarit,” tha ai.

Libia ka vuajtur nga paqëndrueshmëria dhe kaosi që nga rënia e liderit të ndjerë Muammar Gaddafi në vitin 2011, duke e bërë vendin e Afrikës së Veriut një pikë nisjeje të preferuar për emigrantët e paligjshëm që kërkojnë të kalojnë Detin Mesdhe në brigjet evropiane.

Deri më tani këtë vit, gjithsej 29,427 emigrantë të paligjshëm janë shpëtuar, ndërsa 490 vdiqën dhe 736 u zhdukën në brigjet e Libisë në rrugën e Mesdheut Qendror, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM).

Emigrantët e shpëtuar u ndaluan në qendrat e pritjes të mbipopulluara në të gjithë Libinë, pavarësisht thirrjeve të përsëritura ndërkombëtare për mbylljen e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb