Sulmet ruse në infrastrukturën civile në Ukrainë kanë vrarë të paktën 77 civilë që nga fillimi i tetorit.

Kështu ka thënë Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Türk,.

Sipas tij, sulmet me raketa ruse kanë zhytur miliona njerëz në Ukrainë në vështirësi ekstreme.

“Miliona po zhyten në vështirësi ekstreme dhe kushte të tmerrshme të jetës nga këto greva. E marrë në tërësi, kjo ngre probleme serioze në bazë të së drejtës ndërkombëtare humanitare, e cila kërkon një avantazh konkret dhe të drejtpërdrejtë ushtarak për çdo objekt të sulmuar”, tha Türk.

Siç është raportuar, më 23 nëntor, trupat ruse nisën një tjetër sulm masiv me raketa kundër Ukrainës, duke synuar objektet e infrastrukturës dhe ndërtesat e banimit. Ka civilë të vdekur dhe të plagosur.

Sulmet e armikut çuan në një ndërprerje të përkohshme të të gjitha termocentraleve bërthamore, shumicës së termocentraleve dhe hidrocentraleve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb