Situata humanitare në rajonin verior etiopian të Afarit vazhdon të përkeqësohet për shkak të konfliktit të vazhdueshëm, tha Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare ( OCHA).

Për shkak të pasigurisë, Kombet e Bashkuara dhe partnerët e organizatave joqeveritare nuk janë në gjendje të hyjnë në shumë nga vendet ku u strehuan të zhvendosurit nga luftimet, tha ai.

Ndihma po ofrohet në zonat e aksesueshme të Afarit. Gati 80,000 fëmijë dhe gra shtatzëna dhe gjidhënëse në shtatë rrethe aktualisht po përfitojnë nga programet e të ushqyerit plotësues për të trajtuar kequshqyerjen dhe ekipet e lëvizshme të shëndetit po ofrojnë ndihmë në 14 rrethe, tha OCHA.

Në rajonin fqinj Tigray, furnizime shtesë mjekësore u transportuan me avion në kryeqytetin Mekelle gjatë javës së kaluar. Të premten, Organizata Botërore e Shëndetësisë transportoi 10 tonë furnizime mjekësore, duke përfshirë pajisje mjekësore, antibiotikë dhe ilaçe për malarian, diabetin dhe shëndetin riprodhues. Sidoqoftë, sasia e furnizimeve që mund të transportohen me avion mbetet e kufizuar, tha ai.

Për më tepër, shumë nga këto furnizime nuk mund të shpërndahen ende në institucionet shëndetësore në të gjithë Tigray për shkak të mungesës së vazhdueshme të karburantit. Pezullimi i vazhdueshëm i autokolonave të kamionëve në Tigray, përfshirë cisternat e karburantit, vazhdon të kufizojë ndihmën humanitare më gjerësisht, tha OCHA.

Në javët e kaluara, më pak se 7,000 njerëz morën ndihmë ushqimore, dhe kjo ishte me racione të reduktuara. Si pjesë e fushatës së fundit të vaksinimit të fruthit në Tigray, më shumë se 60,000 fëmijë nën 5 vjeç dhe rreth 11,000 gra shtatzëna u kontrolluan për kequshqyerje. Mbi 20 për qind e fëmijëve dhe 55 për qind e grave u gjetën të kequshqyera, tha ai.

Ndihma humanitare vazhdon në rajonin verior të Amharasë. Gjatë javës së kaluar, më shumë se 127,000 njerëzve iu dha ndihma ushqimore, ndërsa disa zona në Amhara veriore janë ende të paarritshme për humanitarët për shkak të shqetësimeve të sigurisë, dhe disa zhvendosje të reja vazhdojnë të raportohen, tha OCHA.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb