Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska është takuar me refugjatët ukrainas në Londër.

“Në çdo udhëtim, është shumë e rëndësishme për mua të takoj ukrainas që janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Për të pyetur se çfarë tjetër mund të bëjmë për ta bërë më të lehtë qëndrimin e tyre jashtë vendit. Vetëm për të dëgjuar njerëzit tanë, sepse është gjithmonë kaq prekëse dhe kaq emocionuese për njerëzit tanë”, tha Zelenska.

Sipas saj, udhëtimi në Londër nuk bën përjashtim. Së bashku me Madhërinë e Tij Mbretin Charles III, Zonja e Parë u takua me komunitetin ukrainas në Kishën Katolike të Ukrainës. Gushtin e kaluar, së bashku me Shoqatën e Ukrainasve në Britaninë e Madhe, ajo themeloi një qendër unike: Qendrën Ukrainase të Mirëseardhjes.

“Që kur Rusia kaloi në taktikat e terrorit energjetik, ne e kuptojmë se ky dimër do të jetë më i vështiri në të gjitha vitet e pavarësisë. Kështu që unë jam mirënjohës që të paktën një pjesë e ukrainasve, veçanërisht të moshuarit, fëmijët, janë në gjendje të presin të ftohtin pa qenë në errësirë”, tha Zelenska.

Ajo shtoi se Ukraina merr mbështetje të vazhdueshme nga Mbretëria e Bashkuar në pothuajse të gjitha fushat humanitare, duke përfshirë pajisjet mjekësore, kamionët e zjarrfikësve dhe ambulancat, rindërtimin e infrastrukturës, veçanërisht hekurudhat dhe energjinë, mbështetjen për edukatorët.

“Dhe sot, duke u takuar me ukrainasit, jam edhe një herë e bindur se njerëzit tanë u strehuan nga miq, mirëpritja e të cilëve është nga thellësia e zemrës së tyre”, tha Zelenska.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb