Të paktën një milion diagnoza kanceri mbetën të padiagnostikuara në Evropë gjatë dy viteve “të humbura” të pandemisë, e cila mund të rezultojë në një “epidemi” evropiane të kancerit brenda dekadës së ardhshme, ka paralajmëruar një panel ndërkombëtar onkologësh dhe ekspertësh të tjerë.

Shkencëtarët e revistës prestigjioze mjekësore ” The Lancet Oncology”, të udhëhequr nga Profesor Mark Lawleri Queen’s University, Belfast, theksoi se Covid-19 ka nxjerrë në pah një sërë dobësish si në fushën e trajtimit të kancerit ashtu edhe në fushën e kërkimit në Evropë, të cilat nëse nuk trajtohen në kohë rrezikojnë të vonojnë trajtimin e kancerit për gati një dekadë.

Raporti Evropian Groundshot i Komisionit të Onkologjisë Lancet, i paraqitur në Samitin Evropian të Kancerit 2022, vlerëson se në vitin e parë të pandemisë mjekët panë 1.5 milionë pacientë me kancer më pak, ndërsa një në dy pacientë me kancer nuk iu nënshtruan operacionit ose kimioterapisë së nevojshme në kohë. Për më tepër, 100 milionë teste diagnostikuese imazherike për kancerin nuk u kryen, me rezultat që deri në një milion evropianë mund të kenë aktualisht kancer të padiagnostikuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: