Presidenti i SHBA Joe Biden thotë se është “i zhgënjyer” nga një lëvizje nga vendet eksportuese të naftës për të ulur prodhimin, ka thënë një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, tha se masa e OPEC+ ishte një “vendim dritëshkurtër” që do të godiste vendet “tashmë të rrëmbyera” nga inflacioni.

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, tha se SHBA-ja ua “ka bërë të qarta pikëpamjet e veta” anëtarëve të organizatës.

Ndërkohë, disa senatorë të lartë thanë se masa tregoi se SHBA duhet të punojë drejt arritjes së pavarësisë së energjisë. Republikani Bill Cassidy tha se dështimi i Biden për të rritur prodhimin e energjisë në SHBA e kishte lënë vendin “dëshpërimisht të cenueshëm” ndaj lëvizjes së OPEC.

Përpara se shkurtimi të konfirmohej, senatori Chris Murphy, një aleat i ngushtë i Bidenit, tha se vendimi i pritshëm tregoi se ishte koha për një “rivlerësim me shumicë të aleancës së SHBA me Arabinë Saudite”. Vendi është një anëtar kryesor i grupit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb