Autoritetet spanjolle kanë shkatërruar një organizatë kriminale italo-shqiptare e dedikuar për blerjen dhe sigurimin e dërgesave të mëdha të marijuanës dhe hashashit nga Spanja në Itali.

Mediat spanjolle raportojnë se kjo organizatë kishte bazën e saj në Fuengirola. Kamioni që do të përdorej për të transportuar drogën u ndalua në qytetin Alcalá la Real (Jaén) disa çaste para se të ngarkohej me një sasi të konsiderueshme droge.

Hetimi filloi në fund të janarit kur agjentët nga stacioni lokal i Policisë Fuengirola, mësuan për ekzistencën e një organizate kriminale që i kushtohej trafikut të drogës.

Hetimet bënë të mundur identifikimin e anëtarëve të këtij rrjeti, të cilët kishin marrë me qira disa prona si banesa, në qytetet Malaga të Mijas dhe Alhaurín de la Torre.

Më 12 shkurt, agjentët gjetën një depo industriale në qytetin Alcalá la Real (Jaén) ku anëtarët e organizatës ishin përfshirë në përgatitjen e një ngarkese droge.

Policia menjëherë hyri në ambientet dhe në një kamion transporti bagëtish që do të ngarkohej me 239 kilogram marijuanë – paketuar në vakum dhe shpërndarë në pako një kilogram – dhe 60 kilogramë hashash – gjithashtu paketuar në vakum.

Agjentët vazhduan me arrestimin e tetë anëtarëve të organizatës, përfshirë një femër, gjithashtu bënë katër kërkime dhe sekuestruan, ndër të tjera, një kamion, gjashtë makina të pasagjerëve të nivelit të lartë, 16 telefona celularë dhe 8,460 euro, përveç drogës së kapur.

Autoriteti gjyqësor tashmë ka urdhëruar burgosjen e pesë prej atyre që janë hetuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: