Një operacion mbrojtës po vazhdon në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, tha të dielën shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të vendit në përditësimin e tij të fundit operacional.

“Përpjekjet kryesore janë të përqendruara në mbrojtjen e qytetit të Mariupolit dhe shkaktimin e dëmeve nga zjarri në forcat dërrmuese të armikut”, tha ushtria ukrainase.

Forcat e Armatosura të Ukrainës gjithashtu “ndaluan kolonat e armikut që përpiqeshin të përparonin drejt rajonit të Dnipropetrovsk nga Balakliya”, thuhet në deklaratë.

Një operacion për të mbrojtur qytetin verior të Chernihiv është duke u zhvilluar në rajonin Siverskyi, tha ushtria ukrainase.

Dhe në zonën jugore të Mykolayiv, “u planifikua dhe u realizua kapja e një sasie të konsiderueshme të pajisjeve të blinduara dhe automobilave të armikut”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb