Pas deklartës së bërë nga opozita e Bullgarisë, teksa shprehej se ishte e gatshme të shprehej pro heqjes së vetos për Maqedoninë e Veriut, ka reaguar ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.

Në një reagim në Twitter ai shprehet se dëshiron të jetë optimist dhe se ky do të ishte një lajm i mirë për rajonin.

“Kjo situatë më kujton vitin 2018 ku anëtarët e BE-së diskutonin intensivisht derisa gjetën një formulë kompromisi në fund.

Unë dua të jem optimist. Më duket se #IGC me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut më në fund është afër. Ky do të ishte një lajm i mirë edhe për rajonin tonë”, shprehet Bushati.

Bushati
Bushati

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: