Astronomët japonezë njoftuan se kanë zbuluar një grumbull galaktikash më shumë se 13 miliardë vjeçare, më të hershmet që janë vëzhguar ndonjëherë, një përparim ky, i cili mund të kontribuojë në njohjen e origjinës së universit.


“Ky grumbull galaktikash, që duket se është formuar më pak se një miliard vjet pas krijimit të universit, është një sistem i rrallë dhe i veçantë, i pajisur me densitet jashtëzakonisht të lartë, që shpjegon se si mund të jenë formuar grupimet e para të galaktikave”, shpjegoi një studiues gjatë një deklarate.


Grumbulli përbëhet nga 12 galaktika. Ky zbulim tregon se strukturat e rëndësishme kozmike ekzistonin që në fazat më të hershme të universit.


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb