Një ditë pasi mbajti një fjalim të ashpër për Kinën, Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, është kritikuar për shtrembërimin e politikave kineze dhe anashkalimin e forcave të linjës së ashpër amerikane.

Fu Cong, ambasadori kinez në Bashkimin Evropian, ofroi të Premten reagimin e parë zyrtar ndaj fjalimit, duke thënë se nuk kishte “asnjë koherencë” në pikëpamjet e von der Leyen.

“Isha pak i zhgënjyer. Ai fjalim përmbante shumë keqinterpretime dhe keqinterpretime të politikave dhe qëndrimeve kineze. Dhe unë do të thosha se kushdo që e shkroi atë fjalim për Presidentin von der Leyen nuk e kupton vërtet Kinën ose shtrembëroi qëllimisht pozicionet kineze”, tha Fu Cong.

Fjalimi i Von der Leyen u mbajt një javë përpara se ajo të planifikohet të udhëtojë në Kinë për një vizitë zyrtare së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron.

“Nëse e lexoni fjalimin, keni përshtypjen sikur dy persona po grinden me njëri-tjetrin, kështu që nuk ka koherencë”, mbylli Fong.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb