Kim Kardashian është paditur për shkelje të të drejtave të autorit (copyrights) në lidhje me linjën e saj të re të kujdesit për lëkurën, Skkn by Kim.

Sipas padisë, të siguruar nga TMZ, Beauty Concepts thotë se është një biznes në pronësi të një gruaje që i mbijetoi pandemisë dhe u zhvendos në një dyqan me tulla dhe llaç vetëm për të mësuar se Kim K po lançonte markën e saj të re me një emër jashtëzakonisht të ngjashm me të sajin.

Në dokumente, Beauty Concepts thotë se kontaktoi me ekipin e Kim-it pasi dorëzoi dokumentet duke u përpjekur të mbyllte të drejtat për “SKKN”. Sipas padisë, Beauty Conceps e ka informuar Kim se ata mbajnë të drejtat për markën tregtare “SKKN+” dhe i kanë thënë Kimit të mos përdorte markë të ngjashme. Kompania pretendon se ekipi i Kim-it e injoroi kërkesën, duke e lëshuar gjithsesi linjën e saj.

Avokati i Kim, Michael Rhodes tha për TMZ: “Kjo padi nuk është ajo që duket. SKKN BY KIM është një markë e re që ndjek gjurmët e linjës së suksesshme të produkteve të zonjës Kardashian KKË. Duke u bazuar në kërkime të pavarura dhe zhvillimi, kompania e saj paraqiti një aplikim për markë tregtare për SKKN BY KIM për të mbrojtur produktet e reja të markës. Kjo nxiti përpjekjen aktuale të paditësve.”

Rhodes shton: “Ne e përshëndesim zonjën Lunsford që është pronare e një biznesi të vogël dhe ndjek ëndrrat e saj. Por kjo nuk i jep asaj të drejtën të pretendojë se kemi bërë diçka të gabuar. Në letrën e saj, Beauty Concepts pretendonte se kishte të drejta në një logo të përbërë nga SKKN+ dhe sapo kishte bërë kërkesë për mbrojtjen e markës tregtare për atë logo. Biznesi ishte një dyqan për një person që ofronte kozmetikë nga një vendndodhje e vetme në Brooklyn. Salloni nuk kishte sinjalistikë dhe ishte vetëm me takim. Sipas njohurive tona, Beauty Concepts nuk shiste asnjë produkt nën emrin SKKN+.”

Rhodes thotë se ekipi i Kim-it u përpoq të punonte me Beauty Concepts për të gjetur diçka dhe thotë se ai “vuri në dukje se drejtimi i një biznesi të vogël estetik në Brooklyn nuk i jep të drejtën për të mbyllur një linjë globale të kujdesit të lëkurës”. Kim dhe Beauty Concepts ende po luftojnë për të drejtat e markës dhe avokati i 41-vjeçares thotë se BC e ngriti këtë padi në përpjekje për të shfrytëzuar famën e Kim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb