Të paktën 25 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën kur një autobus pasagjerësh u përplas me një makinë në rajonin verior të Pakistanit Gilgit-Baltistan (GB), thanë zyrtarët qeveritarë dhe policia.

Aksidenti ndodhi pasi autobusi me shpejtësi të madhe u përplas me një makinë pranë postbllokut Shatial në rrethin Kohistan të rajonit, tha për mediat ministri i informacionit i provincës GB Fatehullah Khan.

Autobusi i pasagjerëve dhe vetura ranë në luginë pas aksidentit, tha zyrtari, duke shtuar se të paktën 45 pasagjerë ishin në autobus kur ndodhi incidenti.

Ekipet e shpëtimit shkuan në vendngjarje dhe i dërguan viktimat në një spital aty pranë.

Aksidentet rrugore janë mjaft të shpeshta në Pakistan kryesisht për shkak të rrugëve të dobëta, automjeteve të mirëmbajtura keq dhe drejtimit joprofesional.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb