Ministri i Jashtëm i Pakistanit, Shah Mahmood Qureshi, sot ka shprehur shqetësimin për rritjen e dhunës në Afganistan, duke thënë se trazirat në Afganistan shqetësojnë Pakistanin dhe Iranin.

Duke biseduar me të dërguarin special iranian për Afganistanin, Muhammad Ebrahim Taherian Fard, i cili e ftoi atë në kryeqytetin Islamabad, Shah Mahmood Qureshi, tha se dhuna në rritje në Afganistan mund të forcojë forcat anti-paqes.

“Vetëm një zgjidhje politike e negociuar, përmes procesit politik të udhëhequr nga Afganistani dhe në pronësi të Afganistanit, do të ndihmonte në arritjen e objektivit të dëshiruar të paqes dhe stabilitetit të qëndrueshëm në Afganistan”, tha ministri në një deklaratë.

Ai u bëri thirrje palëve afgane të shfrytëzojnë këtë mundësi dhe të përdorin mbështetjen ndërkombëtare për procesin e paqes.

Qureshi e quajti rritjen e dhunës një çështje shqetësuese dhe theksoi nevojën për zvogëlimin e dhunës që çon në një armëpushim.

“Vazhdimi i dhunës do të forconte duart e shkatërruesve të cilët nuk dëshironin të shihnin kthimin e paqes në rajon”, tha Qureshi.

Duke nënvizuar se Pakistani dhe Irani kanë vuajtur për shkak të paqëndrueshmërisë në Afganistan, ai theksoi koordinimin e ngushtë midis dy vendeve.

Ai po ashtu përgëzoi presidentin e zgjedhur në Iran, Ebrahim Raeisi, për fitoren e tij dhe ripohoi angazhimin e tij për të rritur më tej marrëdhëniet dypalëshe në të gjitha fushat.​​​​​​​//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb