Qindra palestinezë kanë demonstruar pranë gardhit izraelit në Rripin e rrethuar të Gazës, duke i bërë thirrje Izraelit të lehtësojë një bllokadë gjymtuese ditë pasi një tubim i ngjashëm i fundjavës përfundoi në konfrontime vdekjeprurëse me ushtrinë izraelite.

Ushtria izraelite, e cila kishte forcuar forcat e saj para demonstratës të mërkurën, tha se po përdorte gaz lotsjellës dhe zjarr të drejtpërdrejtë për të shpërndarë turmën në jug të Gazës. Mjekët palestinezë raportuan se të paktën nëntë persona u plagosën.

Rrjeti televiziv Al Aqsa, i cili drejtohet nga Hamasi, grupi palestinez që qeveris Gazën, tregoi turma njerëzish që i afroheshin gardhit, pastaj ikën kur mbërriti një automjet ushtarak izraelit. Gazi lotsjellës mund të shihej duke notuar në erë.

Ushtria tha se ishte duke përdorur të shtëna me kalibër .22, një lloj arme që është menduar të jetë më pak vdekjeprurëse sesa armët e zjarrit më të fuqishme, por që mund të jetë vdekjeprurëse.

Youmna El Sayed e Al Jazeera, duke raportuar nga protestat në Gaza, tha se dhjetëra bomba gazi lotsjellës janë qëlluar ndaj protestuesve në qytetin jugor të Khan Younis në Rripin e Gazës.

Gazz

Më shumë se 40 palestinezë u plagosën nga zjarri izraelit gjatë demonstratave të së shtunës, përfshirë një të ri 13-vjeçar i cili u qëllua në kokë, tha ministria e shëndetësisë.

Një nga të plagosurit, Osama Dueji, 32 vjeç, vdiq nga një plumb në këmbë të mërkurën.

Hamasi e identifikoi atë si anëtar të krahut të tij të armatosur dhe e mbajti zi si një “martir heroik”.

Pas të shtënave, ushtria izraelite bombardoi vendet e armëve të Hamasit në Rripin e Gazës herët të dielën.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: