“BBC” ka publikuar pamjet nga imazhet satelitore që tregojë bllokimet e trafikut në Kabul ndërsa mijëra qytetarë vendas dhe të huaj përpiqen të shkojnë drejt aeroportit, rruga e vetme për të ikur nga Afganistani.

Skenat në aeroport janë bërë gjithnjë e më të dëshpëruara. Luftëtarët talebanë të armatosur rëndë tani kanë blinduar murin rrethues të aeroportit.

Aeroporti aktualisht kontrollohet nga amerikanët, ndërsa ish-kreu i ushtrisë në Afganistan admirali Mike Mullen ka vënë në dyshim vendimin e Presidentit Biden për të tërhequr trupat në mes të “sezonit luftarak” në Afganistan.

Duke folur për “BBC”, Mullen kritikoi gjithashtu dështimin e Biden për t’u konsultuar me aleatët amerikanë para tërheqjes së trupave.

“Ne kemi pasur një luftë të vërtetë këtu” tha ai. “Unë me siguri e kuptoj se si ata do të zhgënjeheshin dhe do të ngrinin pyetje se kush jemi dhe për çfarë përfaqësojmë“.

Admirali Mullen, i cili mbikëqyri rritjen e trupave amerikane në Afganistan nën Presidentin Obama, vuri në dukje se misioni amerikan kishte disa suksese, përfshirë trajtimin e kërcënimit të paraqitur nga kampet e trajnimit të Al-Kaedës, por pranoi se ishin bërë gabime të mëdha gjatë 20 viteve të fundit.

“Ne e kuptuam gabim në anën e ndërtimit të kombit” tha ai. “Ne kemi gabuar në lidhje me nivelin e korrupsionit nën qeverinë e Karzait dhe qeverisë së Ghanit” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb