Një leopard shumë i radhë është parë në një park të Indisë. Leopardi ishte në ngjyrë të zezë dhe është fotografuar nga një vizitor teksa ishte vënë në ndjekje të një dreri. Anurag Gawande, e fotografoi leopardin në parkun nacional Tadoba.

Në një intervistë për mediat vendase Gawande ka thënë se ka rrezikuar jo pak në fotografimin e leopardit, pasi e pa të vraponte jo shumë larg tij. Leopardët e zinj njihen ndryshe si pantera të zeza. Ngjyra e tyre lidhet shumë me gjatësinë e qimeve.

Vetëm 11% e leopardëve në të gjithë botën kanë pigment unik, e për këtë arsye kjo specie është shumë e veçantë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: