GUATEMALA

Forcat e sigurisë së Guatemalës të hënën pastruan një rrugë prej qindra njerëzish në një karvan migrantësh, kryesisht nga Hondurasi, që autoritetet e ndaluan të përparonte drejt Shteteve të Bashkuara.

Qeveria e Guatemalës tha se rruga në pjesën lindore të vendit u hap përsëri pas trafikut, pasi turmat me shkopinj dhe mburoja plastike u mblodhën pak përtej fshatit Vado Hondo, rreth 35 milje (56 km) nga pikat kufitare në Honduras dhe El Salvador.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Me ushtarët që vështronin, grupe migrantësh, shumë me fëmijë dhe që mbanin çanta e bagazh, pastaj prisnin në radhë për të hipur në autobusë duke i kthyer ata në pikën kufitare El Florido me Honduras, treguan pamjet video në mediat sociale.

Largimi i grupit të madh ishte përpjekja e fundit nga autoritetet e Guatemalës për të prishur karvanin, për të cilin autoritetet thanë se numëronte gati 8 000 njerëz, brenda disa orësh nga nisja e tij për në Shtetet e Bashkuara nga Hondurasi javën e kaluar.

Rreth 2 000 migrantë u vendosën në rrugë, pasi u përleshën me forcat e sigurimit të Guatemalës të dielën, gjatë një përpjekjeje të dështuar për t’i shkuar në SHBA. Disa njerëz u plagosën, ndërsa policia e detyroi turmën të ikë nga rruga, tha Andres Gomez, një guatemalas në karvanin e migrantëve.

Gutamelasi tha se gjithçka ngjante sikur të jetë luftë, por se nuk duhet e nuk mund të jetë e tillë. Ai shtoi se ka pasur dhunë të ushtruar edhe ndaj grave e fëmijëve. Ruben Tellez, një zëdhënës i ushtrisë së Guatemalës, më vonë mbrojti përdorimin e forcës së ushtarëve, duke e përshkruar atë si minimale dhe proporcionale.

“E drejta e tyre për të migruar po respektohet për sa kohë që ata vërtetojnë se hyrja e tyre në vend përputhet me kërkesat migratore dhe sanitare,” i tha Tellez Reuters-it, duke iu referuar dokumenteve të vlefshme të identifikimit si dhe një testi negativ COVID-19 të marrë në 48 orët e fundit.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb