Dy të vegjlit palestinezë me sy të zhytur dhe fytyra të rraskapitura, ishin shtrirë krah për krah në një shtrat në një klinikë në Gaza, me këmbët e tyre të holla dhe kockore që dilnin nga pelenat që dukeshin shumë të mëdha për ata. Kjo ishte skena të hënën në qendrën shëndetësore Al-Awda në Rafah, në jug të Gazës, ku infermierja Diaa Al-Shaer tha se fëmijët vuanin nga kequshqyerja dhe nga një sërë sëmundjesh po vinin në një numër të paprecedentë.

Vogëlushi me triko të verdhë, Ahmed Qannan, peshonte 6 kg, gjysma e peshës trupore të para luftës, sipas hallës së tij, Israa Kalakh, e cila ishte pranë tij. Gati pesë muaj pas sulmit ajror dhe tokësor të Izraelit në Rripin e Gazës dhe zhvendosjet masive që rezultuan, mungesat akute të ushqimit kanë çuar në atë që Kombet e Bashkuara po e përshkruajnë si një krizë ushqimore, pjesë e një katastrofe më të gjerë humanitare. Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha të dielën se 15 fëmijë kishin vdekur nga kequshqyerja ose dehidratimi në spitalin Kamal Adwan në Beit Lahiya, në veri të Gazës, pjesa e enklavës ku mungesa e ushqimit është më ekstreme.

Wee
Wee

Reuters siguroi video të filmuar të shtunën (2 mars) në Kamal Adwan, ku shfaqej një grua, Anwar Abdulnabi, duke qarë mbi trupin e vajzës së saj Mila, një vogëlushe, e cila sapo kishte vdekur në shtratin e saj. I përlotur, Abdulnabi tha se Mila kishte vuajtur nga mungesa e kalciumit dhe kaliumit, por nuk specifikoi se çfarë e shkaktoi vdekjen e fëmijës.

Dr Ahmad Salem, i cili punon në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit, tha se një nga faktorët në numrin e madh të vdekjeve të fëmijëve atje ishte se nënat e reja ishin vetë të kequshqyera dhe nuk mund t’i ushqenin fëmijët me gji.

Në qendrën shëndetësore Al-Awda në Rafah, një djalë 12-vjeçar i quajtur Yazan Al-Kafarna vdiq të hënën. I filmuar për Reuters të shtunën, ai ishte i zbehtë dhe i dobësuar, me gjymtyrë skeletore. Dr Jabir Al-Shaar, kreu i departamentit të pediatrisë në spitalin Abu Yousef Al-Najar në Rafah, ku djali u trajtua derisa u transferua në Al-Awda, tha se Yazan kishte paralizë cerebrale dhe kishte qenë i varur nga një dietë e veçantë si p.sh. fruta të përziera dhe qumësht, artikuj tani të padisponueshëm në Gaza. Mjeku ia atribuoi vdekjen e djalit kequshqyerjes.

Rasti tashmë po bëhej një shkak i famshëm të hënën, duke u përmendur në një takim të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së nga i dërguari palestinez Riyad Mansour. Dërgesat e ndihmave ushqimore në të gjithë Gazën janë shumë më pak se ajo që nevojitet, dhe problemi është më i keq në veri, sepse të vetmet vendkalime ku Izraeli lejon kalimin e kamionëve janë në jug. Disa kamionë me ndihma janë kapur nga turma të dëshpëruara para se të arrijnë në veri.

Në raportin e saj të fundit të situatës, të datës 1 mars, agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA, tha se mesatarisht rreth 97 kamionë në ditë kishin hyrë në Gaza në shkurt, nga rreth 150 në janar dhe shumë më pak se 500-a, objektivi ditor. Izraeli thotë se nuk kufizon ndihmën humanitare apo mjekësore dhe ka fajësuar mungesën e dërgesave në kapacitetin e agjencive të ndihmës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb