Ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti me anë të një postimi në rrjetet sociale tregon mënyrën më të saktë të përllogaritjen e dëmeve të tërmetit.

Panariti vlerëson se sot ekziston një metodë e saktë matematikore, ndërsa shton se ajo që po bën  qeveria është thjesht një “përllogaritje” populiste.

Postimi ii Edmond Panariti:

Një “JO” kategorike, vleresimit empirik të demeve dhe kostove nga termeti! …. Sepse amatorizmat fshehin dhe deformojne te verteten! Tani që të dhenat sizmike, mbi magnituden, intensitetin dhe thellesine e termetit, sebashku me pozicionin gjeografik të epiqendres sizmike janë te percaktuara, kerkohet nje vleresim i saktë i demeve dhe kostove financiare….Per kete ka modele matematikore dhe programe kompjuterike.. Nje pjesë e tyre gjenden dhe perdoren edhe online. Me i njohuri nder to eshte SELENA (Seismic loss Estimation Softëare) Ndersa disa te tjera tejet profesionale administrohen nga agjenci te specializuara. Duhet kuptuar se vleresimi nuk mund te jete empirik, per me teper i kryer nga individe regjistrues të cilët as dijne dhe as munden te identifikojnë dhe vletesojne demet.. Prandaj ftesa e agjencive te specializuara eshte domosdoshmëri. Prandaj te mos humbet kohe, me amatorizem dhe populizem !

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb